Skip to main content
rejestr stron zakazanych

Co warto wiedzieć o Rejestrze Stron Zakazanych

Spread the love

Pomysł wprowadzenia Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych pojawił się już za rządów PO. Jednak wtedy partia opozycyjna wyraziła się na temat projektu w sposób mało pozytywny – nazywając go powrotem do komuny i strasząc „zamordyzmem” – co spowodowało ostateczne jego odrzucenie.

Nie musiało minąć zbyt wiele czasu, aby ta sama partia, która opowiadała się przeciwko cenzurze internetu, wpadła na podobny pomysł co wtedy PO. Co więcej, jego wprowadzenia nie miała zamiaru konsultować z obywatelami, a postawiła ich przed faktem dokonanym. Zmiany w ustawie o grach hazardowych zostały wprowadzone w życie 1 kwietnia 2017 roku, a wraz z nimi zaczął obowiązywać Rejestr Stron Zakazanych.


nota do filmu: o rejestrze od 0:05 do 0:15

Geneza powstania Rejestru Stron Zakazanych

Obecne zmiany wprowadzone do ustawy o grach hazardowy z 2009 roku, mają swoją genezę w ustawie antyterrorystycznej z 10 czerwca 2016 roku. W marcu 2016 roku minister MSWiA ogłosił na oficjalnym Twiterze, że wprowadzona wtedy ustawa nie będzie odnosić się do działań internetowych. Oświadczenie to jednak nie do końca było zgodne z prawdą.

Zgodnie z aktem prawnym opublikowanym 10 czerwca 2016 roku w dzienniku ustaw, sąd może zablokować dostępność w systemie teleinformatycznym określonych danych informatycznych, które mają związek z działalnością terrorystyczną. Blokada ta może nastąpić na pisemny wniosek szefa ABW i po uzyskanie pisemnej zgody Prokuratora Generalnego, jednak – jak widać – jest jak najbardziej możliwa.

Blokada jest nakładana na okres 30 dni, a w przypadku uzyskania pisemnej zgody Prokuratora Generalnego, może zostać przedłużona do 3 miesięcy.

Kolejnym krokiem na drodze do cenzury internetu stał się Rejestr Stron Zakazanych, który początkowo miał nosić nazwę Rejestru Stron Niedozwolonych. Ministerstwo zmieniło nazewnictwo ze względu na chęć jednoznacznego wskazania, że ma on służyć walce z nielegalnymi bukmacherami i nie ma nic wspólnego z cenzurą internetu.

Czym jest Rejestr Stron Zakazanych?

Rejestr Stron Zakazanych służy do blokowania stron, które oferują gry hazardowe niezgodnie z ustawą. Zgodnie z treścią nowelizacji ustawy hazardowej która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku, w Polsce mogą przyjmować zakłady jedynie legalni bukmacherzy.

Zaledwie 3 miesiące później miały zostać zablokowane popularne serwisy takie, jak Expekt, Betclic czy Bet-at-home. Rejestr Stron Zakazanych jest bez wątpienia sposobem na większą kontrolę graczy i swoistym narzuceniem monopolu na niektóre – zgodne z ustawą – serwisy oferujące gry online.

Na dzień 22 czerwca 2017 roku lista stron zakazanych obejmowała ponad 400 różnych domen. Jak można się domyślać, ilość witryn, która znalazła się w rejestrze ciągle zwiększa się. W styczniu 2018 roku jest to ponad 1300 pozycji

Jak działa rejestr?

Po wpisaniu pożądanej strony internetowej, której założenia nie są zgodne z ustawą o grach hazardowych, użytkownik jest przenoszony na stronę Ministerstwa, gdzie widnieje komunikat o blokadzie danego serwisu i wyjaśnienie na podstawie jakiej ustawy nastąpiło ograniczenie dostępu do strony.

Komunikat ministerstwa finansów ws hazardu

Nota do grafiki: tak wygląda komunikat ministerstwa o blokadzie dostępu do strony

Rejestr Stron Zakazanych ma zapewnić możliwie najlepszą ochronę obywatelom Rzeczypospolitej. Powstał on w trosce o osoby małoletnie i przeciwko szkodliwymi skutkom hazardu. Ustawa ma na celu stworzenie środowiska prawnego, które będzie dawało obywatelom możliwość uczestnictwa w grach hazardowych i jednocześnie będzie zawierać elementy zabezpieczające przed uzależnieniem. Ustawa o grach hazardowych ma również dbać o prawidłowy przebieg gier.

Wprowadzenie Rejestru Stron Zakazanych ma również za zadanie pomóc obywatelom – którzy chcą grać przez internet – z wyborem bukmachera. Nie będą musieli oni zastanawiać się nad jego legalnością. Dzięki czemu będą mieli pewność, że ich interesy są zabezpieczone.

Według polityków wprowadzenie Rejestru Stron Zakazanych nie jest kierowane tylko zapewnieniem bezpieczeństwem Polakom, ale również wyeliminowanie szarej strefy gier hazardowych. Dzięki temu budżet Państwa ma zostać wzbogacony o nawet 1.5 mld złotych rocznie.

Gdzie legalnie obstawiać w Polsce?

Lista legalnych bukmacherów stale będzie się powiększać ze względu na nowe podmioty, które starają się o zezwolenie na przyjmowanie zakładów wzajemnych online. Dziś do legalnych bukmacherów w Polsce możemy zaliczyć:

 1. LVbet – charakteryzuje go bardzo szeroka oferta typów przedmeczowych i LIVE, szybko rozwijający się serwis,
 2. Totolotek – najdłużej działający w Polsce bukmacher, tryby przedmeczowe, LIVE i inne ciekawe tryby obstawiania,
 3. Fortuna – sponsor Legii Warszawa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych bukmacherów w Polsce, prowadzi mistrzostwa typerów, w których można wygrać atrakcyjne nagrody,
 4. Forbet – serwis uruchomiony w 2016 roku, kursy nie odstają od innych bukmacherów, bardzo dobry tryb obstawiania na żywo,
 5. Milenium – bieżąco uzupełniana oferta, wszystkie najpopularniejsze ligi i sporty,
 6. E-toto – jeden ze skromniejszych bukmacherów w naszym kraju,
 7. STS – do dyspozycji kilkadziesiąt lig piłkarskich, najważniejsze wydarzenia MMA w tym walki UFC i KSW, turnieje tenisowe, zakłady na koszykówkę, siatkówkę, boks, specjalna zakładka przeznaczona dla osób interesujących się obstawianiem e-sportów.
 8. Pzbuk
 9. eWinner
 10. Betclic
 11. Traf
 12. Typiko
 13. Totalbet
 14. Betfan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *