Skip to main content
Kto i kiedy musi odprowadzić podatek do wygranych w zakładach sportowych?

Kto i kiedy musi odprowadzić podatek do wygranych w zakładach sportowych?

Spread the love

Zakłady sportowe to jedna z ulubionych rozrywek Polaków w różnym wieku. Obstawianie meczy czy innych wydarzeń sportowych, niesamowite emocje, drużynowe wspieranie się, walka do ostatniego oddechu… i wygrana. Tutaj jednak czasem pojawia się jeszcze jeden, raczej nieproszony gość, jakim jest podatek od wygranej. Kto musi i w jakiej sytuacji taki podatek odprowadzić do Skarbu Państwa?

Wygrywanie kosztuje

Podatki od wygranej oraz związane z zakładami bukmacherskimi nie są małe, dlatego być może tak krótka jest lista legalnych bukmacherów w Polsce. Jeśli trafisz szczęśliwie w swoim kuponie i zgarniesz kwotę, która jak najbardziej jest realna – dokładnie 2280 złotych lub więcej, automatycznie zmuszony jesteś do zapłacenia dziesięcioprocentowego podatku zgodnie z ustawą o podatku dochodowym. W przypadku nagród pieniężnych podatek jest potrącany przez organizatora przed wydaniem reszty danej kwoty.

Nagrody rzeczowe – też trzeba odprowadzić podatek?

W przypadku nagród rzeczowych sytuacja ma się nieco inaczej, chociaż nadal niezbyt kolorowo. Zwycięzca nagrody w takim przypadku jest zmuszony oddać organizatorowi odpowiednio wysoką kwotę pieniężną, zanim odbierze swoją nagrodę rzeczową. Podmiot, który jest w tym przypadku płatnikiem, odpowiednią sumę kieruje wprost do urzędu skarbowego. Nawet jeśli wasza wygrana trafiła się zagranicą, jesteście zobligowani do przyznania się do tego faktu w corocznym zeznaniu podatkowym PIT.

One thought to “Kto i kiedy musi odprowadzić podatek do wygranych w zakładach sportowych?”

  1. Tego się nawet komentować nie chce. Wygrasz, bo masz farta, bo ci się należy i jeszcze ci zabiorą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *